ŠPECIALIZOVANÉ AMBULANCIE

AMBULANCIA PRE SLABOZRAKÝCH

OBJEDNAJTE SA
Na ambulanciu pre slabozrakých Vás môže objednať Váš ošetrujúci lekár, alebo sa môžete objednať telefonicky na čísle:

045 / 520 14 40

Tieto služby poskytujeme objednaným pacientom každý prvý piatok v mesiaci.

0110679-0110648-25914

Katalóg lúp hradených zdravotnou poisťovňou:

pdf-icon

Medzi špecializované ambulancie našej nemocnice patrí ambulancia pre slabozrakých s možnosťou vyskúšania špeciálnych lúp a optických pomôcok pod odborným dohľadom očného lekára a očného optika.

Optické pomôcky napomáhajú pacientom so zrakovým postihnutím pri čítaní do blízka, na stredné vzdialenosti (pozeranie TV) a taktiež do diaľky (odchody vlakov, čísla mestskej dopravy, názvy ulíc …).

K dispozícii sú pomôcky od bežných klasických optických lúp (ručných, priložných, stojankových, svetelných so zabudovaným svetelným zdrojom, hyperokuláre = lupy zabrúsené priamo v okuliarovom ráme, binokulárne okuliare na sledovanie TV) až po najmodernejšie optické pomôcky, digitálne televízne lupy. Sú kombináciou bežnej optiky s najmodernejším softvérom, čítaný text sa zväčšený a zvýraznený premieta na LCD displej.

Digitálne lupy existujú v dvoch verziách, malé prenosné vreckové lupy alebo statické lupy s veľkým 19“ LCD displejom. Tieto lupy umožňujú čítať aj ten najmenší text – beletria, príbalové letáky…

Špecialne optické pomôcky na krátku, strednú vzdialenosť až nekonečno sú monokulárne teleskopy / drobné ďalekohľady /, ktoré sú schopné zaostriť na 30 cm až nekonečno. Sú určené do exteriérov napr. na rozpoznanie tvárí ľudí, nadpisov na obchodoch…

Použitím optických pomôcok je možné dosiahnuť 4,0x až 53,0 x zväčšenie.

  • Všetky typy pomôcok je možné u nás vyskúšať za asistencie špecializovaného konzultanta očnej optiky s možnosťou okamžitého predpisu pomôcky na recept a jej objednania v našej očnej optike.
  • Pomôcky sú hradené zdravotnou poisťovňou, buď v plnej výške alebo s minimálnym doplatkom z ceny pomôcky.
  • Digitálne lupy sa preplácajú formou príspevku cez úrad práce, socialnych vecí a rodiny až do 95 % ceny. Podmienkou na preplatenie je byť držiteľom preukazu ZŤP.
  • Niektore typy optických pomôcok je možné zakúpiť denne v našej očnej optike.